Hazır mıyım? Hazır mısınız?

Yeni bir dönem başlıyor. Hazır mıyım? Tabi ki de hayır.

Aslında hazır olmamak doğru birşey. İki şekilde açıklayabilirim. Birincisi heyecan, o ilk günkü sınıfa girince olan heyecan. Bu arada biraz fazla düzenli ve planlı olmaya çalıştığım için, tek heyecanım öğrencilerimi merak etmektir. İkinci ise günceli takip etmek. Her zaman günceli yakalayıp, anlatabilmek. Bu iki sebeple ben umarım hiçbir zaman hazır olmam.

Zor bir yıl daha geliyor. Geçen seneden daha bulanık bir akademik yıl. Uzaktan ya da yüz yüze eğitim hiç fark etmez. İki yöntem için de yeterli tecrübeye sahibim. Hazırlık yapmak her türlü vakit alacak. Üstüne bir de akademik çalışmalar gelince gene uykusuz geceler. Olsun ben seviyorum tempoyu. Yaparız bir şekilde.

Peki ya öğrenciler? Şu anda onların yerinde olmak istemezdim açıkçası. Yurt başvuruları başladığında acaba hangi şanslı öğrenciler yurda yerleşebilecek? Yerleşemeyenleri özel yurt ve ev bulma telaşı saracak ki ya üniversiteler tekrar kapanırsa diye akıllarının bir köşesinden hep bir soru olacak. Özel yurtlarla peşin ya da senetli olarak anlaşacaklar. Ev sahipleri de 12 aylık kira sözleşmesi yapacak. Peki ya kapanırsa üniversiteler? Öğrencilerin işleri zor.

Şimdi bunları yazıyorum ama bu akademik yıl da bitecek. Neyse ben gene her zamanki prensip ile maksimum faydalı bir yıl geçirme çabasına gireyim.

Hazır olmak dileğiyle.

AP.

%d bloggers like this: